Spojovací prostředky, PVOS, zbraně, taktika... aneb neucelené a nekoordinované čtení o technice ČSLA

Spojovací prostředky, PVOS, zbraně, taktika... aneb neucelené a nekoordinované čtení o technice nejen ČSLA

Czech, English, German or even other languages You will find over here depends to information source availability...Friday, October 9, 2015

RRS (PPC) - přenosná radiostanice krátkého dosahu

RRS(PPC) je přenosná radiostanice krátkého dosahu pracující v pásmu VKV určená pro průzkumné pozemní jednotky.

Radiostanice typu super-regenerative se řadí do společné série radiostanic PbC(RBS), PPC(RRS) a PPY(RRU).

RRS(PPC) byla vyráběna v Rusku v letech 1940 a dále, byla osazena elektronkami typu 2x UB-240 společnými pro vysílač i přijímač. V přepravní i pracovní poloze byl komplet umístěn na přesce v pouzdru(tašce) nošené přes rameno. Napájen byl ze suchých článků na spodu pouzdra.

Pracovní rozsah radiostanice byl 32,4 - 36,8 MHz v jednom rozsahu. Ladení mělo značky (kanály) 66-98 t.j. celkem 33 pracovních kanálů. Anténu tohoto kompletu tvořil prut o délce 1,6m, vybavený vrchním kapacitním štětinovým kloboukem, standardním pro tyto stanice. Tento typ antén byl velmi častý a lze se s ním setkat i u dalších radiostanic vyšších výkonů typu man-pack. Dosah kompletu RRS(PPC) byl přibližně 500m, což při váze 3,5kg a rozměrům 170x250x60mm a nakonec i použitému pásmu bylo vcelku odpovídající.

Paramtery:

Rozsah: 32,4 - 36,8 MHz
Napájení: suché články
Elektronky: 2x UB-240
Anténa: prut 1,6m s kapacitním kloboukem
Váha: 3,5kg
Rozměry: 170x250x60mm

V této době bylo k dispozici samozřejmě mnoho dalších radiostanic podobných parametrů. Britské radiosety typu No.13, No.27 a SCR 195. Tyto stanice byly postupně vyřazovány jako nevyhovující a následně byly nahrazovány např. US modelem SCR-300 a posléze byl tento model prevzat v Británii jako WS No.31. Nakonec i britský Set No.38 přestože byl velmi jednoduchý, k nošení nepraktický, nebyl o nic horší ve svých radiových parametrech při srovnání s výše uvedenými souputníky ostatních armád.


73 - Petr, OK1RP

Zdroj:
- vlastní poznámky a dokumentace
- Foreign Military Weapons and Equipment, Vol VI Signal Equipment, Dept. of the Army, Pamphlet Nr. 30-11-1
            

No comments:

Post a Comment