Na pocatku 60-tych let byly nahrazovany zastarale tuzemske kratkovlnne radiostanice RO21 (Liben), RM31 (Supertana), dale v sovetske licenci v 50-tych letech u nas vyrabene A7b (RO22) a RF11 (Petr) - [ceskoslovenska koncepce inspirovana mimo jiného take nemeckou Kl.Fu.Spr.d (Dorette)-konektor napajeni, mikrofonu a sluchatek, koncepce samostane zdrojove skrinky a spusob prepinani prijem/vysilani], novymi radiostanicemi rady R105-R114 a pozdeji R105d-R114d pod oznacenim Astra. Primou nahradou RF11 byla radiostanice RF12 (Sava), nikoliv RF10 (Takt 1).
Z mnoha duvodu pak byly radiostanice Astra pouzivany az do 90-tych let, kdy byly vyrazeny a nahrazeny modernejsimi konstrukcemi.
S presahem prelomu 70-tych a 80-tych let pak mela byt primou nahradou zastaralych ceskoslovenskych radiostanic Astra nova moderni koncepce radiostanice RF10 (Takt 1). Diky slozitosti a vysoke vyrobni cene vsak bylo zavadeni teto radiostanice do aktivni sluzby problematicke a objevovala se pouze u "vybranych" utvaru. (PS, RSS, PVOS, LM apod.)
Vyrabela se do poloviny 80-tych let v nekolika verzich. Cely system vynikal ohromnym mnozstvim prislusenstvi jako jsou uplna automobilova zastavba, nabijeci skrine, hovorove soupravy, sada anten pro ruzne druhy spojeni a vzdalenosti a rozsirujici zarizeni pro detekci pohybu u hloubkoveho pruzkumu apod.
V druhe polovine 90-tych let pak byla RF10 nahrazena novou digitalizovanou radiostanici resp. komunikacnim kompletem RF13 (Radmila).
73 - Petr, OK1RP
Zdroj:
www.armysis.cz/clanky-zajimavosti/astra
greenradios.blogspot.com
Vlastni poznamky ze vzpominek tatinka, OK1SP, 5. PLO/5.PLDP - Ochrany velitelstvi 1.tankove divize, Slany, VU 2478.
No comments:
Post a Comment